KTM 1290 SUPER DUKE R 2022

Stojí na vrcholu potravního řetězce mezi hypervýkonnými naháči. Prvky jako vysoce výkonný podvozek a pohonná jednotka, špičkové jízdní asistenty a nejmodernější elektronika jsou v tomto segmentu naprostou samozřejmostí. Motocykl KTM 1290 SUPER DUKE R není nutné představovat. Ale pro tentokrát uděláme výjimku. Představujeme THE BEAST.


     KONFIGURÁTOR

Vybavte si motocykl dle vlastních představ a pošlete nám konfiguraci mailem na ktm@racetool.cz. Připravíme pro Vás nabídku na míru přímo dle Vašich představ.


MOTOR A VÝFUK

SRDCE BESTIE

Motor

Pokud to není rozbité, neopravuj to. Ale za všech okolností se snaž, aby byla drzejší! Vidlicový dvouválec LC8 s objemem 1301 cm3 se chlubí 180 koňmi a 140 Nm a prošel drobnou, ale významnou změnou. Po optimalizaci je lehčí, ale zachoval si svůj typický točivý moment. Tenhle tahoun se stane měřítkem vývoje vidlicových dvouválců. A díky novému upevnění motoru a přepákování, které doplňuje celkovou strukturu celého balíčku – je opravdu doslova dílem, který drží THE BEAST pohromadě.

Skříň motoru

Tenčí skříň motoru a upravené upevnění chladiče chladicí kapaliny a olejového chladiče vedlo k úspoře 0,8 kg hmotnosti. Přívod oleje byl také vylepšen – dostalo se mu lehkého hliníkového olejového vedení, které odstranilo nutnost systému s dvojitým pláštěm. Kromě toho byly nosný držák motoru a upevňovací bod přepákování integrovány do skříně motoru, takže spojení je tužší. To vedlo také ke zvýšení otočného čepu kyvné vidlice o 5 mm, takže se zlepšila stabilita a omezilo se poklesávání zádě.

Vstřikovače

Nové vstřikovače s horním plněním a 56 mm tělesa škrticí klapky jsou zárukou lepšího poměru vzduchu a paliva při vysokých otáčkách. To vede k lepšímu točivému momentu a účinnosti paliva v celém rozsahu otáček.

Převodovka

Ne vždy je třeba provést velké změny, abychom dosáhli velkého rozdílu. Ve skutečnosti, pokud jde o převodovku PANKL, udělali jsme několik drobných úprav, které přispěly k rychlejšímu řazení, kratší akci řazení a lehčí modulaci páčky. Plynulejší řazení je možné také díky lepší drážkovanému hřídeli a bronzovo-měděné povrchové úpravě vidlic. Proč to všechno? Je to jednoduché – rychlejší řazení znamená rychlejší zrychlení.

Zapalování se dvěma svíčkami

Pokud jde o účinné spalování paliva, dvě jiskry jsou lepší než jedna. Systém zapalování se dvěma jiskrami využívá výkonnější zapalovací cívky a dvě zapalovací svíčky v každé hlavě válce. Sekvence zapalování je tedy optimalizovaná, což vede k vyššímu výkonu, lepší kontrole, nižší spotřebě paliva a nižším emisím.

Sání vzduchu

Abys mohl řádit jako BEAST, musí KTM 1290 SUPER DUKE R dýchat jako BEAST. Díky zcela novému nasávání v novém světlometu toto burácivé uspořádání maximalizuje průtok vzduchu tím, že vzduch tlačí do spalovacích prostorů. Tím se naopak snižuje pravděpodobnost nízkého tlaku vzduchu a zvyšuje rychlost hoření paliva. Přidání nového boxu vzduchového filtru se snadným přístupem usnadňuje také servis.

Titanové sací ventily

Nejvyspělejší obráběné titanové sací ventily s PVD povrchovou úpravou nitridem chromu – zní to působivě, co? Tyto ventily mají ploché provedení a jejich hmotnost je o 19 g nižší než v případě sacích ventilů z oceli. V kombinaci s menším spalovacím prostorem modelu KTM 1290 SUPER DUKE R nabízejí kompresní poměr 13,6 : 1 a ve výsledku pak vyšší výkon.

Hlavy válců

Díky komorám rezonátoru na hlavách válců, navržených tak, aby zvyšovaly poskytovaný točivý moment v nízkých až středních otáčkách, běží hnací ústrojí modelu KTM 1290 SUPER DUKE R plynuleji, spotřebovává méně paliva a snižuje emise CO2 přibližně o 10 %.

Spojka PASC

Díky antihoppingové spojce PASC s tlakovým mazáním je možné během zrychlení spojku ovládat skutečně přesně. Nejpůsobivější ale je, jak zvládá zpomalování. Pokud dojde k motoru k extrémnímu zpětnému točivému momentu během agresivního zpomalování z rychlosti, spojka se otevře, aby zabránila zablokování zadního kola, takže jezdec získá plnou kontrolu a dokonalé ovládání rychlosti při zkoušení svých limitů.

Ride-by-wire

Systém Ride-by-Wire u modelu KTM 1290 SUPER DUKE R jde však ještě dále. Elektronicky převádí povely plynové rukojeti jezdce na nejlepší možné polohy škrticí klapky pro aktuální jízdní situaci. Používání sytiče, cukání a nedobrovolná jízda na zadním kole jsou minulostí. Naopak dobrovolná jízda na zadním kole by se snadno mohla stát tvou budoucností.

Písty

Díky technologii kovaného pístu inspirované Formulí 1 můžeme posunovat hranice zatížitelnosti navzdory extrémně krátké a lehké konstrukci. To vede k minimalizaci hmotnosti součástí s vratným pohybem a maximální odezvě. Plášť pístu má také špičkový tvrdě anodizovaný povrch, který minimalizuje tření a přispívá ke snadnému vytáčení motoru. Kromě toho jsou tyto díly mimořádně odolné, takže si motor budeš užívat po dlouhé roky.

Výfuk

Tohle není ten případ, kdy pes, který štěká nekouše – tohle je pořádný řev opravdové BESTIE! Rozměry odtokové roury až do 60 mm na svodech optimalizují průtok plynu, přičemž dva katalyzátory řídí emise, aniž by došlo ke kompromisu u zvuku nebo výkonu vidlicového dvouválce.

NÁPOR VZDUCHU

Vzduchový filtr

Abys mohl řádit jako BEAST, musí KTM 1290 SUPER DUKE R dýchat jako BEAST. Díky zcela novému nasávání v novém světlometu toto burácivé uspořádání maximalizuje průtok vzduchu do zcela nového airboxu s optimalizovaným CFD s novými menšími komorami rezonátoru. Toto uspořádání maximalizuje průtok tím, že vzduch do spalovacích prostorů vhání. Tím se naopak snižuje pravděpodobnost nízkého tlaku vzduchu a zvyšuje rychlost hoření paliva. Přidání nového boxu vzduchového filtru se snadným přístupem usnadňuje také servis.

PODVOZEK

PÁTEŘ BESTIE

Rám

Díky nové koncepci rámu, která využívá motor jako prostředek pro zvýšení torzní tuhosti, je KTM 1290 SUPER DUKE R třikrát tužší než jeho předchůdce. To umožňuje přirozenou a sebevědomou jízdní polohu, která ti dopřeje mnohem rychlejší jízdu. Toho bylo dosaženo maximalizací zpětné vazby podvozku a přední pneumatiky. Rám využívá také trubky s větším průměrem a tenčími stěnami, což na celém motocyklu ušetří značnou hmotnost – ve srovnání s předchozím modelem 2 kg.

Pomocný rám

Když jde o zadek tohoto BEASTa, lze ho vystihnout jedním slovem – obratnost. Zbrusu nový a lehčí kompozitní pomocný rám kombinuje řadu funkcí pro snížení hmotnosti a zvýšení funkčnosti. Sedlo spolujezdce, držák registrační značky a koncová světla jsou upevněny přímo ke konstrukci pomocného rámu, takže nevyžadují žádné další držáky nebo připojovací body.

Kyvná vidlice

Pro zvýšení citlivosti a trakce byla delší jednostranná kyvná vidlice přemístěna blíž k výstupnímu pastorku, takže při snižování výkonu budeš mít nad strojem lepší kontrolu. To znamená, že otočný bod byl posunut, což vylepšilo celkovou geometrii i zdvih.

MAXIMÁLNÍ FLEXIBILITA

Odpružení

Prvky odpružení THE BEAST si můžeš představit jako svaly, které slouží k tomu, aby výkon co nejlépe převedl na silnici. Každá součást byla promyšlena tak, aby vylepšila ovladatelnost, nastavitelnost a výkon.

Přední vidlice

Lehčí a plně nastavitelná vidlice WP APEX umožňuje nastavení s rozdělenou funkcí stlačení a odskoku. Díky tomu si jezdec může doladit nastavení pro jízdu v plné rychlosti a užít si dokonale pohodlnou jízdu na dlouhé vzdálenosti. A pokud to nestačí k přesnému ovládání, nastavení předpětí ti pomůže najít perfektní postoj.

Brýle vidlice

Nové lehčí kované brýle vidlice z hliníku s offsetem 32 mm ladí s hliníkovým sloupkem řízení a přinesly také další snížení hmotnosti. Tento kus v podstatě spojuje matici držící řídítka na přední části.

Tlumič

Nově vytvořený zadní tlumič WP APEX je vybavený samostatnými nádržkami na plyn a olej, takže je lehčí a menší než jeho předchůdce. Je plně nastavitelný – má samostatné seřizovače pro vysoké a nízké rychlosti a manuální volič předpětí bez nutnosti použití nářadí pro maximální přesnost nastavení zadního tlumiče.

Přepákování

Díky pákovému efektu nové přepákování vzadu pomáhá tlumit nerovnosti na cestě a zároveň je zárukou toho, že až to budeš chtít na okruhu pořádně rozjet, nebudeš mít problém. Progresivní tlumení slouží také k optimalizaci tlumení a odporu proti propružení na doraz.

Kola

Tahle kola se nepřihodila jen tak náhodou – jsou výsledkem promyšleného CAD systému, který určuje ten nejlepší tvar s ohledem na sílu a lehkost. To znamená, že tato kola byla navržena do nejmenších detailů, jsou lehčí než kdy dřív a skvěle vypadají.

Pneumatiky

Zbrusu nové pneumatiky BRIDGESTONE S22 – 120/70/17 vpředu a 200/55/17 vzadu – byly vytvořeny speciálně pro model KTM 1290 SUPER DUKE R. Díky jemné směsi siliky nabízí mnohem lepší přilnavost za deště, takže nabízí mimořádné vlastnosti na silnici, ale také fenomenální ovládání na závodní dráze.

SPUSŤ KOTVU

Brzdy

Opanování THE BEAST umožňují monoblokové 4pístkové třmeny BREMBO Stylema namontované na 320 mm plovoucích kotoučích vpředu a 2pístkový plovoucí třmen na 240 mm kotouči vzadu.

ERGONOMIE A KOMFORT

PŘEVEZMI VLÁDU

Řídítka

Nastavení optimální polohy posezu je snadné díky nastavitelným řídítkům širokým 760 mm. Jezdci si mohou pohodlnou polohu upravit do 4 poloh v rozsahu 21 mm, zepředu dozadu, což usnadňuje vjíždění do zatáček a je klíčové na rovinkách.

Přepínač nabídek

KTM 1290 SUPER DUKE R se chlubí zbrusu novou TFT přístrojovou deskou s lepšími funkcemi. Aby se nám podařilo toho dosáhnout, provedli jsme důkladné testování a vytvořili jsme robustní a intuitivní spínače motocyklu, které mimochodem spínají všechna správná tlačítka. Jezdci si teď mohou jednoduše upravit prokluz kola pomocí tlačítek na spínačích v režimu TRACK MODE nebo si nastavit dva programovatelné spínače pro rychlý přístup k oblíbeným funkcím nebo si nastavit své vlastní.

Páčky

Hydraulické páčky brzdy a spojky usnadňují ovládání jedním prstem a díky nastavitelnosti v plném rozsahu na ně dosáhnou i jezdci, kteří s tím obvykle mívají potíže.

VYSOKÝ VÝKON A KOMFORT

Sedla

O výkonu THE BEAST nikdo nemůže pochybovat. To ale neznamená, že by jezdci museli obětovat pohodlí na dlouhých cestách. I když je KTM 1290 SUPER DUKE R jako doma na závodní dráze, především je to silniční naháč. To znamená, že pohodlí pro spolujezdce bylo důkladně promyšleno a navrženo tak, aby sis užil opravdu pohodlnou jízdu ve dvou.

STUPAČKY NA SILNICI A NAPROSTÁ DOMINANCE

Stupačky

Díky chytrému umístění stupaček si můžeš dovolit pořádné naklonění a na silnici se tak budeš cítit mnohem pohodlněji. Další úpravy jsou ale možné díky dalším dvěma polohám, které stupačky zvednou výš a víc dozadu pro agresivnější postoj. A jak se dá očekávat, systém řazení lze jednoduše změnit na 5 dolů, 1 nahoru, abys na trati mohl zaútočit jako skutečné zvíře v režimu BEAST MODE. Řadicí páku a páčku brzdy lze taky plně přizpůsobit.

KAPOTÁŽ A GRAFIKA

NAHÁČ Z PODSTATY

Kapotáž

O kapotáži nového KTM 1290 SUPER DUKE R není téměř co říct, protože není skoro o čem mluvit. A to se nám právě líbí! Agresivní a výhružně vypadající kapotáž a panely mají splnit dva cíle – vyhovět všem požadavkům na ergonomii a snížit hmotnost tam, kde je to možné. Proto byla u všech panelů a desek vypočtena optimální tloušťka a tam, kde to bylo možné, byla minimalizována. Jediná věc, která zůstává ohromná, je její styl.

Sání vzduchu

Se vzhledem kudlanky slouží nové LED světlomety také jako nasávání – vzduch je veden mezi světly, ochlazuje je a vede přímo do airboxu. Spalování je tak účinnější. Kromě toho, že skvěle vypadají, jejich dvojí funkce přispěly k čistějším a kompaktnějším liniím a celkově nižší hmotnosti.

Ostrá záď

Díky zbrusu novému a lehčímu kompozitnímu pomocnému rámu lze sedlo spolujezdce, držák registrační značky a koncová světla nenápadně začlenit do uhlazené zadní části, což dodává styl.

Nádrž

Zcela nová 16 l palivová nádrž vyrobena z oceli dolaďuje boky THE BEAST. Nový tvar a sklon je při jízdě v ulicích i na dráze pro jezdce oporou.

Grafika

Nepochybně je to jeden z nejdrzejších motocyklů ve čtvrti. Aby charakteristická grafika s písmenem „R“ dobře držela a nevybledla, byl použit vysoce kvalitní proces aplikace. Díky kontrastním barvám, odstínům a texturám jedinečné tvary modelu KTM 1290 SUPER DUKE R dokonale vyniknou.

SOFTWARE A ELEKTRONIKA

ZA MASKOU

LED světlomet

Zatímco zcela nová maska světlometu slouží také jako roura pro nasávání vzduchu, pozornost přitahují dvojité LED světlomety. Ostré nápadné linie doplňují celkový vzhled THE BEAST a současně poskytují dostatečné osvětlení, když se setmí. Díky světlům pro denní svícení budeš vidět, což se hodí nejen při pohybu v ulicích, ale zejména budeš dobře vidět pro ostatní účastníky silničního provozu.

PILOTNÍ KABINA JEZDCE

TFT displej

Nový 5palcový TFT displej s nastavitelným sklonem je přímo před jezdcem a vyznačuje se zajímavým designem a novými inovativními funkcemi. Aktualizovaná struktura nabídky nabízí jezdci rychlejší přístup k různým funkcím a umožňuje lepší přizpůsobení preferovaných nastavení jízdy. Lepené sklo odolné proti poškrábání také zmírňuje oslnění.

VÍC NEŽ JEN ZÁCHRANNÁ SÍŤ

Jízdní asistenty

Spousta tradicionalistů se může při pohledu na elektronické jízdní asistenty mračit a tvrdit, že zasahují do čistoty jízdy. Pokud jde o model KTM 1290 SUPER DUKE R, všechny elektronické funkce byly vylepšeny a nabízí lepší odezvu od motoru a méně rušení od bezpečnostních systémů. To znamená lepší nastavení systému Quickshifter+, přesnější a přirozenější odezvu a plynulejší a intuitivnější funkcí pro potlačení jízdy po zadním kole.

Jízdní režimy

Protože jsme chtěli jezdcům nabídnout lepší odezvu a maximální kontrolu, jízdní režimy jsme kompletně přepracovali a vylepšili. To vedlo k méně rušivé kontrole trakce ve všech režimech a plynulejším funkcím pro potlačení jízdy po zadním kole.

Režim Rain
Režim Rain je jednoduché nastavení pro kluzké silnice, což vede k maximální kontrole trakce, ultra plynulé citlivosti plynu a nižšímu výkonu, přičemž přední kolo zůstane na asfaltu, když to opravdu potřebuješ.

Režim Street
Přesně jak to zní je režim Street stvořený pro každodenní jízdu na běžných silnicích. Plný výkon, výchozí citlivost plynu a omezená kontrola prokluzu ti na silnici dopřeje maximální kontrolu.

Režim Sport
Režim Sport je určený pro zábavnější jízdu – přitvrzuje kontrolu plynu, zmírňuje kontrolu trakce a umožňuje zvednutí přední části během prudkého zrychlování. A samozřejmě uvolní sílu všech těch koní.

Režim Track (volitelný)
Pro opravdový závodní zážitek umožňuje volitelný režim Track jezdci upravit si několik funkcí tak, jak nejlépe vyhovuje jeho stylu jízdy, například úroveň prokluzu díky kontrole trakce a funkci pro potlačení jízdy po zadním kole lze zcela vypnout.

Režim Track

Volitelný režim Track umožňuje jezdci upravit si úroveň prokluzu kol a citlivost plynu podle svého vlastního vkusu nebo stavu dráhy. Kontrolu trakce lze upravit v 9 stupních prokluzu, když je systém MSC kompletně deaktivovaný. Funkci pro potlačení jízdy po zadním kole lze také zcela deaktivovat, když si chce jezdec projet startovní/cílovou čáru po zadním kole.

Výkonný režim

Volitelný „výkonný režim“ přebírá základní koncept „závodního režimu“, ale upravuje jej pro ulice. Jezdci si stále mohou upravit citlivost plynu, prokluz a funkce potlačení jízdy po zadním kole, ale typické funkce pro jízdu v ulicích, jako je například tempomat a KTM MY RIDE, zůstanou zachovány.

MTC

Zavedení zcela nové generace kontroly trakce u motocyklů – zkráceně MTC, která ke kontrole využívá dva různé ovladače. Nejnápadnější je ovladač prokluzu kola, který reguluje míru prokluzu na zadním kole. Ovladač úhlu náběhu identifikuje a reguluje náhlé změny ve zvednutí předního kola. Každý z těchto ovladačů má vlastní strategii pro zajištění hladké bezpečnostní sítě „za scénou“. I když jsou bezpečnostní výhody zřejmé, vede to také ke zlepšení zrychlení v přímém směru.

Systém MTC funguje také při testování úhlů náklonu – okamžitě reaguje, pokud rychlost otáčení zadního kola není úměrná jízdní situaci. MTC sníží výkon motoru extrémně plynulým, téměř nepostřehnutelným zásahem škrticích klapek, čímž sníží prokluz na optimální míru pro zvolený jízdní režim a aktuální úhel náklonu. V závislosti na zvoleném jízdním režimu systém MTC umožňuje několik úrovní prokluzu zadního kola. A pochopitelně lze systém MTC zcela vypnout, pokud chceš řádit jako BEAST.

MSR

Na rozdíl od funkce MTC, která se aktivuje, když se výkon zvyšuje, MSR funguje právě naopak. MSR (volitelný) neboli regulace brzdného momentu motoru, spolupracuje s antihoppingovou spojkou a vyvažuje plyn, takže zajišťuje super plynulé zpomalování v drsných podmínkách bez jakéhokoli nežádoucího zablokování zadního kola. To lze deaktivovat v režimech „Track“ a „Supermoto ABS“, když chce jezdec do zatáčky vjet pozadu – jak bys čekal.

Supermoto ABS

Když jezdec zvolí „Supermoto ABS“, stanou se tři věci. Nejprve bude na zadním kole deaktivována funkce ABS, což jezdci umožní zablokovat brzdy a klouzat do zatáček. Za druhé systém ABS nezasáhne do činnosti zadního kola zvedajícího se z asfaltu, což umožňuje jízdu po předním kole. A za třetí náklonové ABS bude deaktivované, takže jezdec bude mít plnou kontrolu, když se řítí do ostrých zatáček, s maximálním brzdným tlakem.
Deaktivace těchto funkcí v režimu „Supermoto ABS“ umožňuje jezdci lepší kontrolu v extrémních situacích a zkušenějším jezdcům dovoluje brzdit mnohem prudčeji, když si chtějí užít jízdu na maximum.

Tempomat

K pohodlí při dálničních jízdách na SUPER DUKE R přispívá tempomat. Lze jej snadno aktivovat spínačem na levé rukojeti a nastavit ho na 3., 4., 5. nebo 6. rychlostní stupeň v rozmezí 40–200 km/h. Je to jeden ze způsobů, jak si ušetřit nějakou energii na sekce plné zatáček.

TPMS

Jak již název napovídá, systém TPMS (Tire Pressure Monitoring System) monitoruje tlak v pneumatikách a varuje prostřednictvím TFT displeje jezdce na případnou ztrátu tlaku, např. z důvodu poškození pneumatiky. Přináší tak vyšší pohodlí, protože místo kontrolování tlaku můžeš strávit více času v sedle.

Adaptivní brzdové světlo

Volitelný systém adaptivního brzdového světla vnáší do situací, které vyžadují extrémní brzdění, trochu víc světla – při silném nebo náhlém brzdění se rozsvítí další světlo.

ATIR

Velkým přínosem z hlediska bezpečnosti je automatická deaktivace ukazatelů směru, protože nyní je díky tomu nemožné zapomenout je vypnout. Ukazatele se automaticky vypnou po 10 s blikání a po ujetí 150 m.

459 000 Kč
Skladem

Technické parametry

Motor

ZDVIHOVÝ OBJEM1301 cm³
VÝKON V KW132 kW
KROUTICÍ MOMENT140 Nm
DRUH KONSTRUKCE2-cylinder, 4-stroke, V 75°
VRTÁNÍ108 mm
ZDVIH71 mm
STARTÉRElektrický startér
MAZÁNÍNucené olejové mazání se 3 olejovými čerpadly
PŘEVODOVKA6stupňová
CHLAZENÍKapalinové chlazení
SPOJKATřecí spojka PASC (TM), hydraulicky spínaná
EMSKeihin EMS s RBW a tempomat, dvojité zapalování
CO2 EMISSIONS144 g/km
SPOTŘEBA PALIVA6.17 l/100 km


PODVOZEK

PROVEDENÍ RÁMUChrom-molybdenový trubkový prostorový rám, obalovaný práškem
PŘEDNÍ ODPRUŽENÍWP APEX 48
ZADNÍ ODPRUŽENÍWP APEX Monoshock
ZDVIH PÉROVÁNÍ (VPŘEDU)125 mm
ZDVIH PÉROVÁNÍ (VZADU)140 mm
PŘEDNÍ BRZDA2 x Brembo Stylema Monobloc four piston, radially mounted caliper
ZADNÍ BRZDADvoupístkový pevný brzdový třmen Brembo, brzdový kotouč
PRŮMĚR KOTOUČE PŘEDNÍ BRZDY320 mm
PRŮMĚR KOTOUČE ZADNÍ BRZDY240 mm
ABSBosch 9.1MP 2.0 (with cornering ABS and SUPERMOTO ABS)
ŘETĚZ525 X-Ring
ÚHEL HLAVY ŘÍZENÍ64.8 °
SVĚTLÁ VÝŠKA160 mm
VÝŠKA SEDADLA835 mm
KAPACITA NÁDRŽE (PŘIBL.)16 l
SUCHÁ HMOTNOST189 kg
459 000 Kč
Skladem